Additional Info
Liner variants:
- PV0 red PE (80 µm)
- PV14 white paper (110 µm)
1200 µm double sided PE foam tape
tesa® 55576 is a double sided PE foam tape for light duty mounting applications. It consists of a PE foam backing and a tackified acrylic adhesive.
| Adhesive Type | acrylic |
|---|---|
| Backing material | PE foam |
| Color | white |
| Liner Type | PE-coated paper |
| Total thickness | 1,200 µm |
| Adhesive Type | acrylic |
|---|---|
| Backing material | PE foam |
| Color | white |
| Liner Type | PE-coated paper |
| Total thickness | 1,200 µm |
| Temperature resistance long term | 60 °C |
|---|---|
| Temperature resistance short term | 80 °C |
| Temperature resistance long term | 60 °C |
|---|---|
| Temperature resistance short term | 80 °C |
| Adhesion to Aluminium (initial) | 6.4 N/cm |
|---|---|
| Adhesion to PE (initial) | 1.4 N/cm |
| Adhesion to PVC (initial) | 3 N/cm |
| Adhesion to Steel (initial) | 5.5 N/cm |
| Adhesion to Aluminium (initial) | 6.4 N/cm |
|---|---|
| Adhesion to PE (initial) | 1.4 N/cm |
| Adhesion to PVC (initial) | 3 N/cm |
| Adhesion to Steel (initial) | 5.5 N/cm |
Download the files below for more technical details and information on this product.